Fotogaleria z wycieczki do zoo w Eberswalde

 

     

 

       Dożynki Gminne w Wełtyniu

      Dzisiaj uczestniczyliśmy w Dożynkach Gminnych w Wełtyniu gm.Gryfino. Braliśmy udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, otrzymaliśmy od burmistrza MiG Gryfino nagrodę oraz dyplom . Prezentowaliśmy również prace wykonane przez uczestników WTZ. To było piękne święto plonów, muzyka ludowa, domowe smakołyki,koncert, wspaniała dożynkowa impreza.

        

 

         Obchody 30-lecia zwiedzanie wystawy

 

      Obchody 30-lecia działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryfinie wciąż trwają...

Zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie przy ul. Nadodrzańskiej 1 do obejrzenia wystawy naszych zdjęć.
 
    

 

                                                                                                                                                             

           Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Gryfino                                         Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego

                      Oraz objęte Patronatem Honorowym                                                                                   oraz objęte Patronatem Honorowym

                         Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino                                                                                               Starosty Gryfińskiego

 

 

30 Lecie Koła PSONI w Gryfinie

 

Gryfińskie Koło Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  obchodziło 30-lecie działalności Koła - uczczenie 30 lat działalności rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas wydarzenia przedstawiono historię Koła, podziękowano instytucjom  i organizacjom, jak również osobom prywatnym, które od wielu lat są zaangażowane w szeroko rozumiany proces wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podkreślono rolę kadry placówek prowadzonych przez Koło, Warsztatu Terapii Zajęciowej (37 osób) oraz Zespołu Rehabilitacyjno – Terapeutycznego (10 osób) w codzienną rehabilitację społeczną i zawodową uczestników.

Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego oraz zostało objęte Patronatem Honorowym Starosty Gryfińskiego.

Zadanie było współfinansowane ze środków Gminy Gryfino oraz zostało objęte Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

W ramach wydarzenia przeprowadzono część jubileuszowo - artystyczną, skierowaną do wszystkich obecnych – przedstawicieli władz i instytucji, uczestników i pracowników zaprzyjaźnionych placówek. Wystąpili uczniowie ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie, lokalny artysta Tadeusz Wasilewski, Kapela Ludowa „Borzymianki” oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie – Celina Sapińska i Jacek Specjalski.

W wydarzeniu uczestniczyło około 150 osób z powiatu gryfińskiego. Bardzo licznie przybyli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, m.in. Starosta Gryfiński Wojciech Konarski, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Przewodniczący Rady Powiatu w Gryfinie Roman Michalski, Dyrektor Oddziału ZEDO w Nowym Czarnowie Sylwester Chruszcz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino Arkadiusz Paleń, Dyrektor GDK Monika Drabik. Obecni byli również przedstawiciele placówek: Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Gryfinie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Goszkowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie, Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie, Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie, Dzienny Dom „Senior+” w Gryfinie, Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Most” Koło nr 1 w Gryfinie, „Pełnosprawni” Spółka z o.o. w Gryfinie. Obecnością zaszczycili także pracownicy PFRON Oddział Zachodniopomorski, PCPR w Gryfinie, OPS w Gryfinie, PSONI Koło w Szczecinie, OWES dla regionu stargardzkiego, a także rodziny uczestników obu placówek Koła.

 

Zarząd Koła bardzo dziękuje wszystkim przybyłym osobom, za serdeczne słowa uznania i wsparcia naszej działalności.

 

 

              

 

 

         Do zapoznania

             Porządek obrad

             Regulamin obrad

             Bilans za 2022 rok

             Sprawozdanie merytoryczne z działalności za 2022 rok

             Sprawozdanie finansowe za 2022 rok informacje ogólne

             Sprawozdanie finansowe za 2022 rok informacje uzupełniające do bilansu

             Rachunek zysków i strat za 2022 rok

                                                               

 

 

                       Nowa pracownia                                                   

       

PSONI Koło w Gryfinie dzięki dofinansowaniu przez Fundację PGE w formie darowizny zrealizowało projekt pn.: „Zabezpieczenie poszycia dachu budynku siedziby PSONI Koło w Gryfinie i wprowadzenie nowej formy terapii zajęciowej poprzez zakup pieca do wypalania ceramiki”. Dzięki temu przeprowadzono remont fragmentu dachu, a w Warsztacie Terapii Zajęciowej wprowadzono nowy rodzaj terapii zajęciowej - praca z gliną. Piec pozwoli na przeprowadzenie pełnego procesu tworzenia wypalania ceramiki oraz jej obróbki. W pracowni ceramiki osoby z niepełnosprawnością tworzyć będą produkty codziennego użytku, a także wyroby ozdobne usprawniając swoją motorykę mała orz koordynację wzrokowo-ruchową.

 

 

 

 

 

 

 

                                       Do zapoznania

                                                 Regulamin zebrania

                                                 Bilans za 2021 rok

                                                Informacje uzupełniające do bilansu za 2021 rok

                                                Informacje ogólne za 2021 rok

                                                Sprawozdanie merytoryczne za 2021 rok

                                                 Rachunek zysków i strat za 2021 rok

 

 

 

 

 

5 MAJA

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

 

  

W dniu 5 maja Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryfinie obchodziło Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uczestnicy dwóch placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie - Warsztatu Terapii Zajęciowej (35 osób) i Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego (10 osób) co roku, w tym dniu, przypominają o swojej obecności w lokalnej społeczności, o prawie do szacunku i godnego życia. W tym roku Koło gościło u siebie wyjątkowe osoby, które każdego dnia,  w swojej pracy, wspierają osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: Posłankę na Sejm RP Katarzynę Kotulę, Przewodniczącego Rady Powiatu w Gryfinie – Romana Michalskiego, przedstawicielki Starostwa Powiatowego – Zastępcę Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie - Monikę Parzych-Malawską oraz Monikę Jakimczyk,  a także Dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury w Gryfinie – Monikę Drabik.

Uroczystość otworzyła Przewodnicząca Koła PSONI w Gryfinie – Wanda Kmieciak, po czym oddano głos obecnym gościom oraz uczestnikom obu placówek: Mateuszowi Żukowskiemu, Łukaszowi Bartosiowi, Natalii Milankiewicz, Celinie Sapińskiej, Marcinowi Burda. Mówiono o wciąż jeszcze, niestety, istniejącej dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale także o nowych możliwościach rozwoju systemu wsparcia. Podkreślono, iż osoby z niepełnosprawnościami nie chcą być tylko biernymi odbiorcami świadczeń, ale również chcą i mogą dać z siebie bardzo dużo.

O poczęstunek zadbał Hubert Woś „Dziki Łosiu”, serwując znakomite hamburgery ze swojego food trucka.

 

 

 

Niech te Święta, tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek,

niechaj gwiazdka z nieba leci.
niech Mikołaj tuli dzieci,
biały puch niech z góry spada,
niechaj piesek w nocy gada.
niech choinka pachnie pięknie,
no i radość będzie wszędzie!

 

 

 

                                                                                                                                                                                      Gryfino dn.30.11.2021r.

 

 

 

 

Rozgrywki planszowo-sportowe

 

      Projekt pn. „Buduj w sobie siłę”, realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Gryfinie na podstawie Umowy o Realizacji Zadania Publicznego o której mowa w Art. 16 ust. 1/6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. ( Dz.u . z  2020 r. poz. 1057 , z póź, zm ).Projekt współfinansowany przez PFRON.

     Dnia 27.11.2021r. beneficjenci projektu „Buduj w sobie siłę” brali udział w rozgrywkach sportowych oraz rozgrywkach planszowych. Wszystkie te zadania odbywały się na terenie WTZ Gryfino. Brali udział w konkurencjach m.in.: rozgrywki w tzw. "piłkarzyki", rzuty do kosza, skoki na skakance, tor przeszkód, czy rzucanie piłeczką do określonego celu. Beneficjenci brali udział, także w rozgrywkach planszowych m .in: milionerzy, grzybobranie, mój pierwszy teleturniej, warcaby, chińczyk czy gra pt „czacha dymi”.  Rozgrywki  planszowo- sportowe pomogły niejednemu uczestnikowi uwierzyć  we własne możliwości i mobilizuję do jeszcze większej aktywności ruchowo-sportowej na co dzień. Wszyscy dobrze się bawili oraz byli bardzo zadowoleni z brania udziału w zawodach oraz rozgrywkach. Do domów wrócili zadowoleni. Zakupione gry zostały przekazane do  dalszego użytkowania przez beneficjentów Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie. 

 

                                                                                                                                        24.11.2021r.Gryfino

 

 

 

                                                                                       Wycieczka do Kołobrzegu 2021

 

        Projekt pn. „Buduj w sobie siłę”, realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Gryfinie na podstawie Umowy o Realizacji Zadania Publicznego o której mowa w Art. 16 ust. 1/6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. ( Dz.u . z  2020 r. poz. 1057 , z póź, zm ).Projekt współfinansowany przez PFRON.

     W dniu 21.11.2021r. beneficjenci projektu udali się na jednodniową wycieczkę do Kołobrzegu. Miasta, które jest atrakcyjne nie tylko z    walorów morskich, ale także charakteru samego miasta. Mimo późnej pory jesiennej uczestnicy mogli jeszcze zaznać oddechów jodu leczniczego, który wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Przechadzając się plażą i molo mogli odpocząć wsłuchując się w szum morskich fal. Mieli także możliwość korzystania z kawiarni i tamtejszych sklepików. Zobaczyli także latarnię morską. Kolejnym punktem wyjazdu był spacer po starówce i katedrze.

  Wyjazd nad morze dał im możliwość odetchnienia od codzienności i zobaczenia nowych miejsc. Beneficjenci byli bardzo zadowoleni z wycieczki i wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych wyjazdach projektowych.

 

                              

                                                                      

 

 

       

                                                                         17.11.2021r. Gryfino

 

 

Wyjazd na spektakl w teatrze „Pleciuga”

 

 

       Projekt pn. „Buduj w sobie siłę”, realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Gryfinie na podstawie Umowy o Realizacji Zadania Publicznego o której mowa w Art. 16 ust. 1/6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. ( Dz.u . z  2020 r. poz. 1057 , z póź, zm ).Projekt współfinansowany przez PFRON.

     W dniu 16.11.2021r. beneficjenci projektu uczestniczyli w spektaklu”Tu rządzą lalki” w teatrze Pleciuga w Szczecinie. Spektakl był bogaty w choreografię i efekty świetlne. Opowiadał o tym jak istotne jest bycie ważnymi dostrzeganym. Lalki, które były przedstawione domagały się uwagi, chciały , żeby lalkarze mieli potrzebę grania lalkami. Wobec tego zamykały aktorów w garderobie, rzucały na nich czar, aby aktorzy musieli grać lalkami i poczuli się lalkami.

Sztuka teatru ma niezmierny wpływ na umysł i ciało człowieka. Wpływa na różne sfery człowieka, uczy świadomości i kształtuje wyobraźnię, rozbudza emocje. Sztuka teatru wpływa także na rozwój społeczny człowieka oraz jest forma relaksu.