Gala Wojewódzka XXI Edycji Konkursu Sztuka Osób Niepełnosprawnych
 
 
Nasi uczestnicy oraz terapeuci z WTZ PSONI Koło w Gryfinie również brali udział.
Zdobyli lll m. w dwóch kategoriach:
Fotografia oraz Rzeźba .
Nagrody wręczyła dyrektor PFRON oddział Zachodniopomorski Pani Inga Mikee.
W kategorii Fotografia nagrodę otrzymali uczestnik WTZ Marcin Mikuła oraz terapeuta Sylwester Pińczuk, natomiast w kategorii Rzeżba Wojciech Kiełbowski oraz terapeutka Monika Soroczyńska,
Gratulujemy !
Ponadto w Gali brali udział: Zbyszek, Marcin, Krzysztof, p.kierownik WTZ Agata Czajka - Stankiewicz oraz p. Wanda Kmieciak Przewodnicząca PSONI Koło w Gryfinie.
 
      

 

 

 

    Zawody sportowe o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

12 września 2023 roku nasi uczestnicy w składzie: Szymon Pińczuk, Grzegorz Kotus, Daniel Kiełbowski, Wojtek Kiełbowski, Zbyszek Kiełbowski, Kamil Plaskaczyński brali udział w zawodach sportowych zorganizowanych dla osób na niepełnosprawnościami o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.
Dziękujemy za zaproszenie i super zabawę oraz organizacje ŚDS w Gryfinie, Miastu i Gminie Gryfino, OSiR Gryfino ,
Gryfiński Dom Kultury.
 
      

 

 

      Ćwiczenia w THE BODY Gryfino

   "Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia i buduje wewnętrzne wartości "

    

       

 

 

 

 

 

 

 
 
Wystawa "Warsztat Terapii Zajęciowej w obiektywie" odbywa się w ramach obchodów 30-lecia Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryfinie. 
 Na ekspozycji jest dwadzieścia zdjęć wykonanych w ramach terapii zajęciowej w Pracowni Fotograficznej WTZ przy PSONI w Gryfinie. Fotografie przedstawiają uczestników Warsztatu podczas sesji zdjęciowych o przeróżnej tematyce.
Zapraszamy serdecznie.
 
Więcej....
 

 

 

     Warsztaty kulinarne "Dobre z lasu w Gryfinie"

     

Dzisiaj Fundacja "Pozytywna Energia" działająca przy naszym Warsztacie przeprowadziła u nas wydarzenie pn. "Dobre z Lasu w Gryfinie". Były to warsztaty kulinarne z wykorzystaniem produktów pochodzenia leśnego. Partnerem Fundacji były Lasy Państwowe, które finansowały wydarzenie. Warsztaty rewelacyjnie przeprowadził Hubert Woś "Dziki Łosiu" za co ogromnie dziękujemy! Wielkie podziękowania dla Lasów Państwowych!!
 
 
     
 
  

 

  Wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino -prezentacja naszego rękodzieła

 

        

 

          

 

 

    

 

                                                                                                       

                                  Zadanie współfinansowane ze środków                                       Zadanie współfinansowane ze środków   

                                    Urzędu Miasta i Gminy Gryfino                                                       Powiatu Gryfińskiego

      

 

                     Spotkanie Świąteczne - Jasełka

     

16 grudnia 2022 r. spotkaliśmy się w Gryfińskim Domu Kultury na uroczystości „Spotkanie Świąteczne – Jasełka”, które zorganizowaliśmy dla naszych przyjaciół.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Starosty Gryfińskiego i Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.
W programie zaplanowano Jasełka wykonane przez uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSONI Koło w Gryfinie oraz przez zaproszonych gości – uczennice Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie i przedszkolaki z grupy „Żabki” Przedszkola Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pszczółki Mai w Gryfinie.
Aby tradycji stało się zadość, zaplanowano również tradycyjny świąteczny poczęstunek dla przybyłych gości, który został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego i Gminy Gryfino.
W wydarzeniu wzięło udział około 150 osób, w tym przedstawiciele lokalnych władz, na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Gryfino Mieczysławem Sawarynem oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego Elżbietą Lorenowicz-Bień, a także goście z zaprzyjaźnionych placówek a także rodziny uczestników placówek PSONI.

 

      

 

         Zajęcia w The BODY Gryfino

   

                         "Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia i buduje wewnętrzne wartości " .
                          Dziękujęmy Filip Hasse za możliwość udziału w Twoich zajęciach
 
                 

 

 

      Obchody Dnia  Pracownika Socjalnego

  21 listopada obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego, jako że działalność Stowarzyszenia to również pomoc i wsparcie drugiego człowieka. Gościliśmy u siebie pana Starostę Wojciecha Konarskiego i pana Burmistrza Mieczysława Sawaryna, którzy złożyli życzenia i podziękowania pracownikom PSONI w Gryfinie oraz Zarządowi Koła. I my również, uczestnicy i pracownicy WTZ i ZRT, podziękowaliśmy paniom z Zarządu, na czele z panią Przewodniczącą Wandą Kmieciak, za wieloletnią, społeczną pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością.

 

      

 

 

 

ZAJĘCIA PLASTYCZNE - PRACE MANUALNE

 

     

     

 

”Można odejść na zawsze, by stale być blisko…”
- ks. Jan Twardowski

 

Żegnamy naszą kochaną
Dorotkę Dworakowską.
Rodzinie składamy wielkie wyrazy współczucia.
Zarząd, Kadra i Członkowie Koła

Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryfinie
oraz
koleżanki i koledzy z

Warsztatu Terapii Zajęciowej i Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego
w Gryfinie

 

 

 

      Projekt grantowy Bezpieczne WTZ - w Gryfinie

   Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryfinie realizuje Umowę, zawartą z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o powierzenie grantu w ramach projektu grantowego „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach POWER Działanie 2.8. Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.

   Grant zawarty w umowie  przeznaczony jest na pokrycie kosztów zakupu środków ochrony osobistej dla pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami oraz środków dezynfekcyjnych i wyposażenia potrzebnego do ich stosowania dla Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Ogólna kwota przyznanego grantu wynosi: 9 828,00 zł.

Otrzymane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup środków ochrony osobistej (przyłbice, rękawiczki), środków dezynfekcyjnych i wyposażenia potrzebnego do ich stosowania (dozowniki bezdotykowe do płynu dezynfekcyjnego).

Realizacja grantu przyczyni się  do zapewnienia ochrony zdrowia i życia uczestników i pracowników WTZ zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami w związku z zagrożeniem COVID-19.

 

                                           

 

                             

 

   

„W wigilijną noc- widowisko bożonarodzeniowe”

 

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie zaprosiło do GDK na wigilię i wspólne kolędowanie osoby niepełnosprawne z rodzinami, zaprzyjaźnione placówki działające na rzecz osób niepełnosprawnych, gryfińskie szkoły, przedszkola, wolontariuszy. Nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych i lokalnej społeczności, przedstawicieli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Uroczyste spotkanie odbyło się w środę 18 grudnia 2019 roku o godz.10.00 w sali kinowej Gryfińskiego Domu Kultury.

Przed rozpoczęciem uroczystości uczczono minutą ciszy śmierć Marii Zalewskiej wieloletniej dyrektor GDK.  

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Stankiewicz, która na początku przywitała wszystkich przybyłych gości.Tradycje świąteczne i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wigilijne są bardzo ważne. Boże Narodzenie to czas ciepła i spokoju, radosnych spotkań i obdarowywania prezentami. Taki właśnie bożonarodzeniowy nastrój chcemy wprowadzić wśród osób niepełnosprawnych i ich rodzin poprzez organizację widowiska bożonarodzeniowego pt.: „W wigilijną noc” - mówi kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Aleksandra Stankiewicz.

W części artystycznej wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, uczniowie Szkoły Muzycznej w Gryfinie oraz przedszkolaki z Przedszkola „Misia Uszatka”.Podczas występu nie zabrakło kolęd i pastorałek, dzięki którym wszyscy mogliśmy odczuwać w pełni niezwykłość uroczystości.Na zakończenie zaproszono wszystkich gości na wspólną wieczerzę.

Przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania dzięki współfinansowaniu przez Powiat Gryfiński.

 

 

                          

            Zadanie współfinansowane ze środków PFRON               

 

 

Rekrutacja do Projektu

” Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym c.d.”

 

Rekrutacja osób niepełnosprawnych do projektu” Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym c.d.”, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeśli jesteś osobą która:

● posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne,

● wiek powyżej 18 roku życia

● niepełnosprawność intelektualną w tym zaburzenia psychiczne, ze sprzężeniami (ruchowymi, epilepsją), z autyzmem

● zamieszkuje na terenie powiatu gryfińskiego,

● nieuczestniczy równocześnie w ramach innych realizowanych projektów dofinansowanych ze środków PFRON, jeżeli cele realizacji form wsparcia w poszczególnych projektach pokrywają się,

● wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych i publikację wizerunku dla potrzeb projektu,

Zapraszamy Cię do udziału w projekcie

Do udziału w projekcie zapraszamy również osobę z Twojego najbliższego otoczenia

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Biurem:

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie ul. Szczecińska 33 74-100 Gryfino, - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 91 415 2014 lub 607 942 092,

Głównym celem projektu jest nauka samoobsługi i zaradności życiowej, wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości, usprawnianie manualne, normalizacja napięcia mięśniowego, kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń, redukcja stresu, pokonywanie barier psychicznych i społecznych a także pomoc w zwiększeniu aktywności społecznej osób niepełnosprawnych  poprzez świadczenie usług asystenckich wspierających ich w czynnościach, których bez pomocy innych nie są w stanie wykonać samodzielnie. Zajęcia prowadzone przez specjalistów będą z podziałem na grupy i indywidualne, co przyczyni się do zwiększenia samodzielności, zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń w określonych sferach życia.

Udzielane formy wsparcia to: terapia zajęciowa, trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej, biblioterapia, hortiterapia rehabilitacja ruchowa, zajęcia na basenie, hipoterapia, zajęcia z logopedą i psychologiem. Zapewniamy dowóz do placówki.

Realizacja projektu przewidziana jest w okresie od 01 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020r. a jego adresatami jest 10 osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zamieszkujący na terenie powiatu gryfińskiego.

                                  

                     Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

                                                                           

                                              Zakończenie projektu

 

W związku z zakończeniem pierwszego okresu realizacji projektu „Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym c.d.” współfinansowanego ze środków PFRON miło nam poinformować, że zrealizowaliśmy wszystkie założenia projektowe. Efekty zostały w różnym stopniu osięgnięte przez beneficjentów.

Niezwykle ważnym elementem projektu było podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną, usprawnianie manualne, pokonywanie barier psychicznych i społecznych. Nauka samoobsługi i zaradności życiowej to zajęcia grupowe, podczas których uczestnicy ćwiczyli umiejętność porozumiewania się ze sobą, współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów. Forma zajęć dostosowana była do możliwości uczestników - od zajęć o charakterze zabawowym, po trening kompetencyjny. Odbywały się również zajęcia logopedyczne, psychologiczne, rehabilitacja ruchowa oraz hipoterapia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na basenie które miały duży wpływ na poprawę kondycji fizycznej, kształtowanie właściwej postawy. Beneficjenci poczynili bardzo duże postępy w zakresie rozwoju emocjonalno-społecznego.

Przed nami kolejny rok realizacji projektu który na pewno wpłynie na dalszy rozwój osób niepełnosprawnych intelektualnie.