Pracownia gospodarstwa domowego i ogrodnictwa
Zajęcia prowadzone w pracowni gospodarstwa domowego uczą uczestników samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych funkcji życiowych. Działalność tej pracowni umożliwia uczestnikom zapoznanie się z budową i zasadą działania podstawowego oraz specjalistycznego sprzętu gospodarstwa domowego (np. zmywarki, pralki, frytkownicy, miksera ). Podopieczni uczą się korzystać z przepisów kulinarnych, przygotowując proste i pracochłonne dania, zapoznają się z metodami i sposobami przechowywania i utrwalania żywności.
Uczestnicy samodzielnie nakrywają do stołów, przyrządzają proste posiłki np. kanapki, zupy, sałatki, kompoty, przy pomocy instruktora pieką różne ciasteczka, a nawet pączki. Poza tym uczą się utrzymywać porządek, zamiatają, zmywają podłogę, myją naczynia, prasują i piorą.
Pracownia również zajmuje się dbaniem o zagospodarowanie i pielęgnację ogrodu otaczającego Warsztat. Uczestnicy poznają również sposoby uprawy niektórych warzyw, pielęgnują i przesadzają kwiatki. Zajęcia te mają na celu rozwój manualny poprzez wykonywanie prac ogrodniczych, organizowanie atmosfery w grupie opartej na życzliwości i wzajemnej pomocy, wdrażanie uczestników do poszanowania własnej i cudzej pracy, dbałość o narzędzia ogrodnicze, rozróżnianie podstawowych gatunków drzew i roślin ozdobnych oraz poszerzenie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska. Zajęcia w plenerze są okazją do poznawania zachodzących zmian w przyrodzie, zbierania kwiatów, gałązek, traw, szyszek oraz innych naturalnych materiałów , które później wykorzystują w swoich pracach. Powstają w ten sposób ikebany, ozdobne choinki z szyszek, wianki oraz ozdobne kwiaty.