Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wszedł na stałe do kalendarium tych imprez, którymi żyje całe miasto. Dzieje się tak za sprawą rokrocznie organizowanego marszu wszystkich, którym godność osób niepełnosprawnych intelektualnie leży na sercu. Jest to też doroczna lekcja zrozumienia i integracji dzieci, młodzieży i dorosłych.
 Marsz rozpoczął się przed siedzibą gryfińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które jest organizatorem święta i skierował się do urzędu miasta gdzie odbyła się uroczysta część obchodów.
Obchody Dnia Godności zaszczycili swoją obecnością : burmistrz Miasta i Gminy Henryk Piłat, dyrektor PCPR Marianna Kołodziejska – Nowicka, prezes Zarządu KE Dolna Odra Mariusz Krasowski, dyrektor DPS w Nowym Czarnowie Elżbieta Antkowicz, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kazimierz Fiszbach.

 

W bardzo sympatycznej atmosferze przemówienie wygłosili m.in. przewodnicząca Zarządu Koła PSOUU Elżbieta Wiśniewska która mówiła o tym, że osoby niepełnosprawne chcą być traktowane tak jak sprawne i mają do tego pełne prawo, nie tylko przez jeden dzień w roku…

 

 A także kierownik WTZ Anna Podworska podzieliła się  swoimi rozważaniami na temat organizacji tego dnia, które jest świętem osób niepełnosprawnych a nie promocją władz i miasta.
Po oficjalnych przemówieniach zabrał głos burmistrz miasta Henryk Piłat składając deklarację, że już niedługo przeznaczy 100  tys. złotych na remont i adaptację budynku przy ul. Szczecińskiej 33.

 

Uczestniczka WTZ Alicja Woźniak korzystając z prawa składania petycji obywatelskich,  złożyła na ręce   Pana Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino i Pana Starosty Gryfińskiego petycję, domagając się wsparcia finansowego na remont i adaptację budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku tym będzie  stworzona kompleksowa  rehabilitacja osób niepełnosprawnych, która odgrywa istotną rolę niepełnosprawnych w integracji ze społeczeństwem.
W swoim wystąpieniu czytała:
Chcemy być traktowani tak jak sprawni.   Niestety czujemy się napiętnowani i wyśmiewani. Nie mamy dostatecznej pomocy w naszej rehabilitacji zawodowej i społecznej, ogranicza się nasze prawo do pracy. Wszystkie te bariery utrudniają nam godną egzystencję.
Godność to możliwość pracy.
Godność to dostępność do nauki.
Bezczynność nam szkodzi.

 

Po tej części dnia godności osoby niepełnosprawne otrzymały prezenty od władz lokalnych, komendanta Straży Miejskiej, prezesa Zarządu KE  Dolna Odra, i terapeutów.

 

Gdy wszyscy nacieszyli się upominkami nastąpił przemarsz w długim, wesołym pochodzie na Plac Księcia Barnima gdzie odbył się Plener Artystyczny którego misją było przede wszystkim promowanie właściwego wizerunku osoby z niepełnosprawnością intelektualną Bawili się wspólnie uczestnicy ZRT, WTZ, ich rodzice, kadra pracownicza , uczniowie szkół ,mieszkańcy DPS i  zaproszeni goście.