OBÓZ SPORTOWY - ZAKOPANE PARDAŁÓWKA 73
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie i Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie przebywali w czerwcu na obozie sportowym w Zakopanem.
Celem obozu sportowego było: propagowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych, przezwyciężenie własnych słabości oraz podnoszenie własnej wartości za pomocą sukcesów sportowych, a także pomoc osobom niepełnosprawnym w odszukaniu dyscyplin sportowych, którymi chciałaby się zająć w przyszłości. Program pobytu obejmował zapoznanie się z różnymi dyscyplinami sportowymi i formami rekreacji ruchowej, które są dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Po przyjeździe uczestnicy zostali zakwaterowani w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. W trakcie trwania obozu niepełnosprawni brali udział w różnego rodzaju zajęciach sportowych organizowanych na terenie ośrodka Willa Swoboda I, wycieczkach pieszych i autokarowych po najbliższej okolicy.
Zajęcia sportowe odbywały się codziennie zgodnie z wstępnie ustalonym programem. Codzienna poranna gimnastyka przygotowywała do aktywnego dnia po odpoczynku nocnym. Przyczyniała się do hartowania organizmu, poprawy stanu psychicznego i ogólnej sprawności fizycznej.
Rozgrywki sportowe odbywały się w grupach podzielonych w zależności od możliwości poszczególnych uczestników obozu.
Gra w warcaby, ping-ponga odbywała się codziennie na terenie ośrodka.
Ponadto organizowane były zajęcia rekreacyjne i kulturalne takie jak:
zabawy taneczne, ogniska, śpiew przy gitarze biegi na orientację, marszobiegi.
Podczas dni deszczowych organizowaliśmy krótkie spacery po Antałówce i Krupówkach, gdzie uczestnicy obozu zaopatrzyli się w pamiątki.
Zorganizowaliśmy:
-wyjazd na Gubałówkę ( kolejką szynową)- gdzie spacerowaliśmy po wyznaczonych ścieżkach, podziwiając piękno natury.
-wyjazd na Kasprowy Wierch (kolejką linową )- zobaczyliśmy Obserwatorium Meteorologiczne, najwyżej położony budynek w Polsce
-wyjście do Doliny Chochołowskiej , w drodze powrotnej zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach
- wjazd pojazdem uprzywilejowanym do Włosienicy, piesze dojście do Morskiego Oka i powrót na Polanicę Białczańską. Wracając zwiedziliśmy Wodogrzmoty Mickiewicza.
- wędrówkę pieszą do Doliny Kościeliskiej: do schroniska Ornak, i Jaskini Mroźnej
- wędrówkę pieszą z Łysej Polany wzdłuż rzeki Białki po stronie Słowackiej. Podziwialiśmy jej wysoki stopień czystości. Niemal na całej długości z obu stron otaczają ją lasy świerkowe.
Nadszedł jednak czas na powrót do domu, a nam szkoda było wracać, bo wycieczki są przecież takie przyjemne. Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd. Chcielibyśmy bardzo podziękować naszemu organizatorowi obozu, dzięki któremu mogliśmy poprawiać swoją kondycję fizyczną i podziwiać przecudne zakątki naszego kraju.