Piknik –„ Miasteczko Integracyjne”

    

Dnia 13 września 2014r. na Stadionie Miejskim e Gryfinie odbyła się VIII już edycja imprezy pod nazwą „Piknik – Miasteczko Integracyjne”, zorganizowana przez gryfińskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, skierowana do osób niepełnosprawnych intelektualnie z województwa zachodniopomorskiego oraz do mieszkańców powiatu gryfińskiego.  Udowodniono po raz kolejny, że o integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie z lokalną społecznością, nie tylko się mówi, ale się jej po prostu doświadcza. Zamierzeniem organizatorów było, aby ten dzień stał się spotkaniem mieszkańców z osobą niepełnosprawną intelektualnie i dał chociaż namiastkę tej radości, której doświadczają osoby na co dzień przebywające z osobami niepełnosprawnymi.  Jednocześnie było to podziękowanie ze strony przedstawicieli Koła dla lokalnych władz i mieszkańców naszego miasta za okazywane serce i pomoc w realizowaniu  marzeń.                                                                                                                                          

Impreza rozpoczęła się o godz. 12.00 zawodami sportowymi dla osób niepełnosprawnych, w której brali udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Szczecina, Goszkowa, Gryfina, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy ze Szczecina oraz uczniowie klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfinie. Cały czas do zabawy zagrzewała wokalistka Natalia Tuszyńska ze Świnoujścia. Na scenie pojawiła się również Kapela Ludowa „Borzymianka”, gimnastyczki z Klubu Sportowego „Hermes”, Zespół Taneczny  „Step by Step”.

 O godz. 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie, Kuba Kasprzyk w imieniu organizatorów przywitał przedstawicieli lokalnych władz i zaprzyjaźnionych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino – Henryka Piłata, zastępcę burmistrza  - Janusza Korżaka, Wicestarostę Gryfińskiego – Jerzego Milera, Głównego Specjalistę w Biurze Urzędu Marszałkowskiego – Rafała Stańczuka, Dyrektor PCPR w Gryfinie – Mariannę Kołodziejską – Nowicką, kierownika OPS w Starym Czarnowie – Elżbietę Adrabińską, Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Grzegorza Jastrowicza, Przewodniczącą Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Powiecie Gryfińskim – Alinę Leończyk, Radnego Rady Miejskiej w Gryfinie – Eugeniusza Kuduka, Członka Zarządu Powiatu – Jana Podleśnego z żoną, Specjalistę do Spraw Komunikacji Zewnętrznej PGE – Sylwię Korczak, Prezes Stowarzyszenia Amazonek „Ewa” w Gryfinie – Ewę Olejarz, Prezes Stowarzyszenia „Jestem i Pomagam” – Ewę Chludzińską – Lewczuk, właścicielkę Salonu Sukien Ślubnych w Gryfinie, przy ul. Szczecińskiej 56 – Krystynę Wardak oraz członków PSOUU, koło w Gryfinie, pracowników OPS w Starym Czarnowie, wolontariuszy.

Głównym punktem programu był pokaz sukien ślubnych w wykonaniu uczestników WTZ w Gryfinie i Goszkowie, zrealizowany dzięki uprzejmości Krystyny Wardak, właścicielki Salonu Sukien Ślubnych w Gryfinie, przy ul. Szczecińskiej 56. Kolejne atrakcje również przyciągnęły wielu entuzjastów: występy artystyczne osób niepełnosprawnych intelektualnie, konkursy „Jaka  to melodia”, „karaoke”.  Na koniec do tańca zagrał Andrzej Lizurej.

Imprezie towarzyszyły: warsztaty plastyczne i rękodzieła, pokazy sprzętu Straży Miejskiej i Straży Pożarnej, przejazd motocykli Clubu WATAHA, malowanie twarzy, trampolina, zamek dmuchany, wystawa prac osób niepełnosprawnych, wystawa  dorobku lokalnych stowarzyszeń i instytucji.

Zadanie współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem Województwa  Zachodniopomorskiego