” Wycieczka Integracyjna – Zakopane - Przetrwanie i Samorządność”

 

 

Osoby niepełnosprawne z Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryfinie w dniach 22.06. – 26.06.2015 r. przebywały na obozie przetrwania i samorządności.

W przedsięwzięciu wzięło udział 20 osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz kadra terapeutyczna.

Na bazę noclegową wybrano pensjonat Willa Swoboda 1 w Zakopanem, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w pokojach 2,3 i 4 osobowych.
Uczestnikom wycieczki zapewniono atrakcyjny program, który w sposób znaczący nie tylko wspierał rozwój intelektualny i fizyczny osób niepełnosprawnych, proces rehabilitacji, ale także dawał możliwości relaksu i wypoczynku.

Poprzez zaplanowane przez kadrę sytuacje, niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy obozu
w maksymalny sposób – biorąc pod uwagę ich indywidualne stopnie niepełnosprawności
i upośledzenia umysłowego – zaspokajali swoje podstawowe potrzeby życiowe, opanowywali czynności dnia codziennego, organizowali się w małej i większej grupie, dzielili między siebie zadania i funkcje, ponosili odpowiedzialność za ich realizację.

Celem wycieczki było m.in.

• Nauka samodzielności, a także przełamywanie stereotypów i pokonywanie własnych słabości, rozbudzanie umiejętności współpracy poprzez rozwiązywanie codziennych problemów bez wsparcia opiekunów.

• Zdobywanie przez osoby niepełnosprawne wiedzy i umiejętności poprzez własne doświadczenia oraz obserwacje górskich okolic.
• Aktywny wypoczynek.
• Zapoznanie z bogactwem świata przyrody.

• Zapewnienie pełnej regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

• Terapia klimatyczna, zapewnienie wypoczynku w zdrowym klimacie.

Program:

22.06.2015

Podróż rozpoczęliśmy o godz. 5.00  sprzed budynku Starostwa Powiatowego. Przyjazd do pensjonatu został zaplanowany na godz. 15.00-16.00. Jednak ze względu na nieprzewidziane sytuacje na trasie został przedłużony do godz. 20.00.Po drodze podziwialiśmy lotnisko w Balicach, startujące i lądujące samoloty.Po zakwaterowaniu i spożyciu posiłku wytrwali udali się na pieszą wycieczkę na Krupówki.

 

 

23.06.2015r

Dzień dzisiejszy rozpoczął się niesprzyjającą pogodą. Padający deszcz spowodował, że wycieczkę w góry zamieniliśmy na pobyt w Termach w miejscowości Szaflary.

Baseny termalne były znakomitą atrakcją i miejscem wypoczynku dla uczestników obozu.

O godz. 15.00 wróciliśmy busami do pensjonatu, gdzie czekał na nas gorący obiad.

W godzinach popołudniowych podzieliliśmy się na grupy, przez co mogliśmy spędzać czas według własnych upodobań, jedni udali się na Krupówki po zakup pamiątek, inni na terenie ośrodka mogli zagrać w ping ponga lub relaksować się na świeżym powietrzu.

  

  

 

24.06.2015r

Tego dnia po śniadaniu zwiedziliśmy skocznię, odważni pojechali wyciągiem krzesełkowym na szczyt skoczni, skąd można było podziwiać piękne widoki.

Następnie udaliśmy się na szlak prowadzący do Białego Potoku.

Do Doliny Białego doszliśmy drogą pod Reglami, zaczynając po prawej stronie Wielkiej Krokwi. Dolina Białego jest mała, ale bardzo przyjemna. Szliśmy wzdłuż płynącego Białego Potoku, który tworzy kaskady i małe wodospady. Po przekroczeniu kilku mostków doszliśmy do końcowego, większego od pozostałych wodospadu . Chwila odpoczynku i powrót do pensjonatu.

Wróciliśmy na obiadokolację, pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

Po kolacji została zorganizowana dyskoteka dla uczestników wycieczki.

 

25.06.2015

O godz. 8.00 zjedliśmy śniadanie i autokarem pojechaliśmy do Sromowców Kąty aby spłynąć tratwami po Przełomie Dunajca. Pogoda była słoneczna, co umożliwiło nam podziwiać wspaniałe widoki górskie. Trasa spływu wiodła przez niezwykle malownicze zakątki Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ zakończyliśmy w Szczawnicy.

Była to jedna z największych atrakcji naszego pobytu.

Wróciliśmy na obiad, który podano nam o godz. 16.00

Pozostały czas do kolacji został zorganizowany przez terapeutki w sposób umożliwiający uczestnikom relaks i wypoczynek oraz zaspokojenie własnych potrzeb uczestników.

  

  

26.06.2015

Dzień rozpoczęliśmy bardzo wczesną pobudką, spożyciem śniadania i przygotowaniem się do długiej wędrówki.

Wynajętymi busami udaliśmy się do Doliny Chochołowskiej.

Trasę 4,5 km przejechaliśmy kolejką turystyczną, pozostałe 4,5 km silni i wytrwali przeszli pieszo do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Mniej sprawni przejechali bryczką, co okazało się również nie małą atrakcją. Po krótkim odpoczynku i spożyciu suchego prowiantu zaczęliśmy wracać do stacji początkowej.

Długa trasa sprzyjała podziwianiu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szum górskich drzew, urokliwe widoki, pasące się owieczki, rekompensowały trudy wspinaczki.

 

 

Na godz. 14.00 przewidziany był obiad, po którym uczestnicy wycieczki zostali wykwaterowani. O godz.15.30 wyjechaliśmy w drogę powrotną do Gryfina. Bez utrudnień dotarliśmy na miejsce około godz. 2.00.

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Zakopanego dostarczyła osobom niepełnosprawnym niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy na temat tego urokliwego zakątka Polski.